Dom2025ožujak22Kako život bez odnosa djeluje na muškarce, a kako na žene? Ovo vam se neće dopasti
Vesti
Kako život bez odnosa djeluje na muškarce, a kako na žene? Ovo vam se neće dopasti
danprije 4 tjedna0 6 minuta
Svaki peti muškarac u braku ili vezi nije imao bliskosti u proteklih mjesec dana, a sve je više onih koji u bračnoj zajednici žive isključivo kao sustanari. Ubrzan tempo života prepun stresa, briga o roditeljima narušenog zdravlja ili dolazak djeteta na svijet neki su od razloga zašto intimna strana partnerskog odnosa blijedi, ali mnogo veći problem predstavlja fizičko i emocionalno udaljavanje partnera, što rezultira smanjenjem privlačnosti i želje za supružnikom, prenosi Medical News Today.
Izazovi
Ovo je izazov kojim se treba pozabaviti i na koji treba reagovati čim se pojavi, a ne godinama i mjesecima kasnije – jer je tada veza već pretrpjela štetu. Ne misli se na stvarne okolnosti u kojima je intimnost objektivno nemoguća, već na one u kojima se planira izbjegavati, ali pojedincima ne predstavlja problem. Ovo prerasta iu sukob sujeta – strana koja ne želi bliskost ne razmišlja o osjećajima i potrebama svog partnera, dok ona koja to želi stiče utisak da joj je “samo to važno”. Intimnost u vezi je normalna i prirodna stvar za očekivati, ali njena učestalost zavisi od iste veze.
Predrasuda je da su muškarci uvijek ili uglavnom ti kojima nedostaje bliskost u braku; brojna istraživanja pokazuju da se bliskosti u istoj mjeri “suzdržavaju” pripadnici oba spola. Bio loš, odličan ili osrednji – intimni kontakt je osnovna ljudska potreba. I dok jedni lakše podnose apstinenciju, drugi mogu postati izuzetno napeti tijekom “sušnog perioda” i ponašati se potpuno drugačije od svog uobičajenog karaktera. Dok se sve više govori o tome kako muškarci tolerišu uzdržavanje od bliskosti, o ženama se često prave šale i teorije o nervozi izazvanoj time.
Još su stari Grci govorili da žene koje se dugo održavaju pate od nervoze, a “histera” je latinski naziv za maternicu. Vjerovalo se da žene dobivaju osjećaj zadovoljstva kroz bliskost, koji se prenosi iz majke po cijelom tijelu, au njegovom odsustvu trpe svi organi. Rezultat je bila nervozna žena, koja svoje frustracije ispoljava u okolini. I dok je to bila dominantna teorija koja se još u prošlom vijeku tretirala, danas stručnjaci objašnjavaju što se zaista događa u ženskom tijelu tijekom dužih perioda uzdržavanja od bliskosti.
Želja za bliskošću
Kod žene u reproduktivnoj fazi, odnosno od početka menstruacije do menopauze, želja za bliskošću varira u skladu sa danima menstrualnog ciklusa. Tijekom ovulacije, obično u sredini ciklusa – potreba za bliskošću je najizraženija. Također, nešto se povećava u danima prije menstruacije, ali to vrijeme najviše “nedostaje” bliskost. Budući da bliskost podstiče lučenje hormona sreće, psihi svakako nedostaje taj “ventil”, ali posljedice po žene nisu ništa jače od onih za muškarce, smatraju ljekari.
Naime, dok je ženska briga o vlastitom tijelu nekada bila tabu tema, brojne suvremene studije potvrđuju da se i žene na ovaj način oslobađaju napetosti, posebno u razdobljima uzdržavanja od partnerske bliskosti. Iako je to globalno nešto rjeđe nego kod muškaraca, svakako je prisutna pojava. Često se kaže da u dobroj vezi intimnost igra samo 10 posto uloge, dok u lošoj ima udio od 90 posto – što je jedno od objašnjenja zašto su ljudi spremni ostati u lošim vezama, ili prekinuti dobro ako je intimna strana nezadovoljavajuća. Prosječan bračni par ima intimne odnose otprilike jednom nedjeljom, ali jedan od 20 parova se potpuno uzdržava od bliskosti.