Francuski vojnici otkrili stratešku tačku za moguću rusku invaziju na Rumuniju
U jeku rastućih tenzija između NATO-a i Rusije, francuski vojnici raspoređeni na istočnom krilu Alijanse su otkrili stratešku važnu lokaciju koja bi mogla poslužiti kao ulazna točka za eventualnu rusku invaziju na Rumuniju. Do ovog otkrića došlo je preciznim topografskim operacijama koje je izvela 28. grupa (GG), najmanja pukovnija Francuske vojske sa sjedištem u Agenu, u blizini obavještajnih jedinica. Ova jedinica, koja je od prošle jeseni dio inženjerske brigade, angažirala je 350 vojnika u planiranju i izvođenju misije.
Na terenu u Rumunjskoj, francuski vojnici identificirali su područje poznato kao “Vrata Focșani” – lokaciju koja vojni vrh Rumunije i NATO-a smatra ključnom za mogući prodor ruskih trupa. Smještena između nizije vode ka Moldaviji i toka Dunava, ova regija je povijesno poznata kao koridor kojim su vojske sa istoka ulazile u Europu.
“Znamo da je ovo ruta koju agresori koriste”, izjavio je pukovnik Jérôme, koji je prošle godine zapovijedao francuskim odredom u toj oblasti, prenosi Le Figaro.
Od 2022. godine, kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu, Francuska vojska je u gradu Čincu rasporedila hiljadu vojnika. U rumunskoj kartografskoj agenciji puk GG je ažurirao vojne karte i osigurao detaljne topografske podatke, pružajući tako saveznicima precizne informacije o potencijalnom bojištu.
“Moramo znati gdje će biti postavljeni borbeni sustavi koji su ključne infrastrukture i kako bi se osigurala operativna mobilnost”, pojasnio je pukovnik Jérôme.
Za prikupljanje podataka korišteno je vozilo poznato kao “vojni Google automobil” – opremljeno kamerama i senzorima za trodimenzionalno mapiranje terena. Tako su izrađene precizne karte koje pokrivaju rute za vojna vozila, mostove i prijelaze, čime je olakšana vojna logistika.
“Ove karte pomažu logističarima da se usredsrede na svoje zadatke”, dodao je narednik Johany, član kartografske ekipe.
Pored toga, koriste se i dronovi poput Rapace 3D i E-Bee za mapiranje teško dostupnih područja. Načelnik Godfroy identificirao je “visoke tačke” poput vodotornjeva i crkvenih zvonika, koje artiljerije mogu koristiti kao orijentire.
“Dvije poznate tačke omogućuju topnicima da trigonometrijski odrede svoj položaj”, objasnio je Godfroy. Ove referentne tačke bilježe se na svakih pet kilometara i ključevi su za borbenu spremnost.
U ratu poput onoga u Ukrajini, gdje se karte svakodnevno mijenjaju usljed razaranja i ometanja GNSS signala, francuski stručnjaci ističu važnost stabilnih topografskih podataka.
“Naše oružje ovisi o geolokaciji. Ako izgubimo GNSS signal, snage moraju imati mogućnost da nastave manevar prethodno koristeći definirane orijentire”, rekao je pukovnik Guillaume Schmitt, komandant GG-a.
U evropskim vojskama vojna geografija sve više postaje domen inženjerskih i obavještajnih jedinica.
“Naš je zadatak da podatke učinimo pouzdanim i osiguramo njihovu potpunost”, zaključio je pukovnik Schmitt.