Skriveni znakovi šećera u krvi: Ne zanemarite OVE simptome!

Skriveni znakovi šećera u krvi: Ne zanemarite OVE simptome!

U današnjem članku razmatramo kronični poremećaj metabolizma poznat kao dijabetes, koji je karakteriziran trajno povišenim razinama glukoze u krvi.

Ovaj poremećaj nastaje kada dođe do prestanka ili nedovoljnog lučenja inzulina iz gušterače, što ometa proces transporta glukoze iz hrane u ćelije. Kao rezultat toga, glukoza ostaje u krvotoku, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Poremećen je metabolizam proteina, masti i ugljenih hidrata, a dugoročno može doći do oštećenja nerava, krvnih sudova, kao i vitalnih organa. Iako je dijabetes poznat još od davnine, posljednjih nekoliko decenija sve se brže širi, pretežno zbog loših životnih navika i nedostatka fizičke aktivnosti.

Ko može oboljeti od dijabetesa?Dijabetes je bolest koja se djelomično prenosi genetski, ali to ne znači da će svaka osoba koja ima nasljednu sklonost nužno oboljeti. Rizik za razvoj ove bolesti povećava se kod onih koji imaju nezdravu ishranu, ne vode dovoljno aktivan život, pate od prekomjerne tjelesne mase ili su pod stalnim stresom. Također, određeni čimbenici kao što su menopauza kod žena, andropauza kod muškaraca, slab imunitet, kao i upotreba određenih lijekova (antireumatika, antihipertenziva, diuretika i kontraceptiva) mogu dodatno povećati rizik od dijabetesa.
Simptomi na koje treba obratiti pažnju.Simptomi dijabetesa mogu biti vrlo očigledni, ali i skrivene prirode. Među najčešćim simptomima su jaka žeđ i učestalo mokrenje, gubitak tjelesne mase, konstantna glad, suva i svrabna koža, kao i slabo zarastanje rane. Također, može doći do zamagljenog vida, učestalog umora, malaksalosti, trnjenja u ekstremitetima, i čestih infekcija, osobito gljivičnih. Redovno mjerenje šećera u krvi ključno je za rano prepoznavanje bolesti i sprječavanje ozbiljnijih posljedica.

Vrste dijabetesa i njihove razlike.Postoje tri osnovna tipa dijabetesa: tip 1, tip 2 i gestacijski dijabetes. Savjet 1 je najteži oblik bolesti i nastaje kada gušterača ne proizvodi inzulin ili ga proizvodi u vrlo malim količinama. Ovaj tip je čest kod djece i mladih ljudi. Lečenje se sastoji od svakodnevne primene inzulina, kao i kontrole ishrane i fizičke aktivnosti.

Savjet 2 je najčešći oblik, osobito među osobama starijim od 40 godina i onima s viškom kilograma. U ovom slučaju, gušterača proizvodi inzulin, ali u nedovoljnim količinama, ili ćelije postaju otporne na njegov učinak. Terapija uključuje promjene u ishrani, uzimanje lijekova i redovito vježbanje.

Gestacijski dijabetes se javlja kod trudnica zbog hormonskog disbalansa. Najčešće se povlači nakon porođaja, ali žene koje imaju ovu vrstu dijabetesa imaju povećan rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 kasnije u životu.
Ishrana kod dijabetesa. Za osobe koje boluju od dijabetesa, preporučuje se da jedu manje obroke, ali češće. Također, koristi se pravilo pesnice i dlana za određivanje količine hrane koju treba konzumirati. Voće treba jesti u količini koja odgovara jednoj pjesnici, dok bi povrće trebalo zauzimati dvije pjesme. Hleb i meso trebalo bi da budu veličine dlana. Vlakna su vrlo važna i nalaze se u povrću, mahunarkama, orašastim plodovima i integralnim žitaricama. Večera treba da bude lagana i obavljena najkasnije do 20:30 h, dok se kao užina prije spavanja preporučuju jogurt, kefir ili salata.

Moguće komplikacije. Ako dijabetes nije pravilno liječen ili kontroliran, može izazvati ozbiljne komplikacije. Hipoglikemijska koma je jedna od najopasnijih posljedica. Ostale komplikacije uključuju očnu bolest, kao što su retinopatija, glaukom i katarakta, kao i bubrežne probleme. Osobe sa dijabetesom također su pod povećanim rizikom za infarkt i moždani udar, dijabetičko stopalo i gangrenu, dijabetesnu neuropatiju, a kod muškaraca se može javiti erektilna disfunkcija.

Prirodni lijekovi koji mogu pomoći. Pored standardne terapije, mnogi dijabetičari se odlučuju za upotrebu prirodnih lijekova, ali uz prethodne konzultacije s liječnikom. Neki od popularnih prirodnih lijekova uključuju tinkturu od koprive, Šveden biter (koji se uzima tri puta dnevno po kašičicu), čaj od lista borovnice, kao i celer i šargarepu koji se preporučuju svakodnevno u ishrani. Također, ovas se koristi kao napitak koji se pije prije obroka.

Ovi prirodni lijekovi mogu biti korisni za stabilizaciju razine šećera u krvi, ali nikako ne trebaju zamijeniti standardnu ​​medicinsku terapiju. Zdrav način života, uz redovno praćenje zdravlja i medicinske kontrole, ostaje ključni faktor u borbi protiv dijabetesa.

administrator

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *