Da li je jeftinije ostaviti klima-uređaj uključen ili stalno isključivati i uključivati?

Da li je jeftinije ostaviti klima-uređaj uključen ili stalno isključivati i uključivati?

Jedna od najvećih dilema tokom vrelih ljetnih mjeseci, kada računi za struju rastu zajedno sa temperaturom, jeste kako najefikasnije koristiti klima-uređaj. Mnogi se pitaju da li je ekonomičnije ostaviti uređaj da radi tokom cijelog dana ili ga paliti i gasiti po potrebi. Stručnjaci su konačno dali odgovor koji bi mogao promijeniti navike mnogih domaćinstava.

Najčešća zabluda je da gašenje klima-uređaja dok niste kod kuće štedi električnu energiju. Međutim, istina je zapravo suprotna. Kada isključite klimu, temperatura u prostoriji brzo raste, što znači da zidovi, namještaj i podovi apsorbuju toplotu. Kada se vratite i ponovo uključite uređaj, on mora raditi punim kapacitetom kako bi ponovo ohladio cijeli prostor i sve zagrijane površine, što troši mnogo više struje nego održavanje konstantne temperature.

„Klima-uređaj radi najefikasnije kada održava željenu temperaturu, a ne kada pokušava da je drastično spusti nakon što se prostorija zagrije. Konstantan rad, uz pametno podešavanje termostata, dugoročno donosi manju potrošnju“, objašnjavaju energetski stručnjaci.

Ključ za uštedu nije u paljenju i gašenju, već u pametnom upravljanju temperaturom. Umjesto potpunog isključivanja, preporučuje se da termostat podesite na nekoliko stepeni višu temperaturu dok vas nema kod kuće (na primjer, sa 23 na 26 stepeni). Na taj način, uređaj će raditi smanjenim intenzitetom, održavajući prostor dovoljno svježim, a kada se vratite, potrebno je vrlo malo energije da se sistem ponovo vrati na željenu temperaturu za boravak.

Takođe, bitno je napomenuti da su moderni inverterski klima-uređaji dizajnirani upravo za ovakav način rada. Oni automatski smanjuju broj obrtaja kompresora kada se postigne željena temperatura, čime se izbjegava veliki „napor“ motora i drastično smanjuje potrošnja struje.

Zaključak je jasan: ako planirate biti odsutni nekoliko sati, nemojte potpuno gasiti uređaj. Ostavite ga da radi na nešto višoj temperaturi. Time ćete izbjeći preopterećenje sistema, sačuvati energetsku efikasnost svog uređaja i, što je najvažnije, dočekati prijatniji dom uz manje račune za struju na kraju mjeseca.

administrator

Related Articles

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *